TANGONUN TARİHİNE YOLCULUK

blog yazısı ekle !

TANGONUN TARİHİNE YOLCULUK

Tango'nun tarihi büyüleyici ama aynı zamanda karmaşıktır. Dansın evrimine baktığımızda bugüne yansıyan derin etkileri vardır. Bugün tango müziği, Dünya müziği türlerinden biri haline gelmiştir. Tango müziği adına çok fazla mücadele edilmiştir ve saygınlığı elde etmiştir. Fakat tarihinin birinci yüzyılı için dans tarihçileri ve akademisyenler tangoyu ihmal etmişlerdir. Tangonun amacı dansçının da perspektifinden bakarak kalplere dokunmaktır.1. Dünya Savaşı öncesi Avrupa'da dans edilmeye başlandı. İlk kez Buenos Aires'te dans edildi. 1907 yılında dans, ilk kez Fransızlara tanıtıldı daha sonra İngiltere'de tanınmaya başladı. Daha sonra tango bu ülkelerde popüler hale gelmiştir. Balo salonlarında bu dans yaygınlaşmaya başlamıştır. Amerika'da da artık etkisini göstermeye başlamıştır.

Arjantin Tangosu, Brodway gösterisinde de gösterilince dansın coşkusu seyirciler tarafından daha da alevlendirilmiştir.

Tango'nun Amerikan, Arjantin ve Uluslar arası Tarz diye adlandırılan 3 çeşidi bulunmaktadır.

Arjantin Tangosu

Buenos Aries Gauchos tarafından oluşturulan daha çok kapalı balo salonlarında sergilenen bir dans çeşididir. İspanyol dansı olarak da bilinir. İspanyollar, dans konusunda oldukça yetenekli oldukları için Arjantin tangosuna oldukça önem verirler. Hatta İspanya'ya gittiğinizde çoğu mekanda Arjantin Tangosu yapan profesyonel ya da değil bir sürü dansçı görmeniz mümkündür.

Amerikan Tangosu

Arjantin Tangosundan ayrılan özelliği, daha çok müzikal bir yapıda olmasıdır. Ünlü müzikallerde mutlaka Amerikan Tangosunu görmek mümkündür.

Uluslar arası Tango Stili

Bu dans çeşidi dünyaca kabul edilmiş, oldukça disiplinli, belli kuralları ve yapısı olan bir çeşittir.

Tango, Amerika tarafından daha da geliştirilmiş, oldukça ilgi gören bir dans türü olmuştur. Bu dansı yapan çiftler arasında şehvet, aşk ve heyecan olmalıdır. İzleyen kişilere de muhteşem bir dans şöleni olacaktır.

Küçük çocukların tangoya yönelmesi, hem zihinsel açıdan hem bedensel açıdan çok faydalı olacaktır. İzmir'de çok çeşitli bölgelerde açılan tango kursları özellikle yaşı küçük olan minik dansçılar için oldukça ideal olacaktır. Alanında başarılı olan hocalardan eğitim almak, grup hatta özel ders almak her yaştan insanın, dansı öğrenmesi ve hevesli olması hayatlarında yapacakları en güzel aktivitelerden biridir.