SALSADAKİ DİĞER TEMEL ADIM ÇEŞİTLERİ

blog yazısı ekle !

SALSADAKİ DİĞER TEMEL ADIM ÇEŞİTLERİ

Salsada temel adım deyince akla ilk olarak ileri geri şeklinde atılan adımlar gelir. Çünkü bu adımlar başlangıç seviyesidir. Bu adımların genel adı "mambo adımlarıdır." Ancak Salsada temel/birincil adımlar bunlarla sınırlı değildir. Çok geniş bir evren olan Salsa, farklı adımları da bünyesinde taşır. İleri ve geri olan birincil adımların diğer versiyonları da popüler Salsa adımları arasındadır.Rumba adımı, sık kullanılan Salsa adımlarından biri olarak karşımıza çıkar. Bu adım stilinin belirleyici unsuru adımların yanlara doğru atılmasıdır. Sol ayak olduğu bölge hizasından sol yana atılır. Atıldıktan sonra tekrar eski yerine konur. Aynı şekilde sağ ayak da sol ayağın hareketlerini tekrarlar. Sağ ayak sağ yana atılır ve tekrar eski yerine konulur.

Diğer temel adım versiyonu çapraz adımdır. Bu versiyonda ayaklar aynı yöne doğru atılır. Sol adım geri atılırken sağ adım da geri atılır. Aynı şekilde sağ ve sol adımlar da ileri atılır. Bu versiyonun başlama ayağı ise sağdır.

Tap stili, adımdan ziyade bir teknik olarak karşımıza çıkar. Adımların sert bir şekilde yere vurmasına Salsa terminolojisinde "tap" denir. Salsanın Küba stili, bu tekniği içinde en çok barındırandır. Bu vuruşlar, dizemin es anlarında uygulanır ve dansa hoş bir görünüm kazandırır. Bu tekniği iyi uygulayabilmek için tecrübeli bir dansçı olmak gerekir. Bu teknik, Ankara gibi şehirlerimizdeki Salsa kurslarında yeni başlayanlardan ziyade beginner seviyesinden ileride olan öğrencilere gösterilir.

Salsa, her zaman bir partner ile yapılan bir dans türü değildir. Aynı zamanda tekli olarak da yapılabilir. Salsacıların tek başlarına yaptıkları adım kombinasyonları mevcuttur. Bu adım kombinleri Salsa terminolojisinde "shine" olarak adlandırılır. Bu adım kombinleri, bir dansçının yalnızken uygulaması ile hayata geçirilir. Aynı zamanda da partnerlerin arasında temas olmadan da gerçekleşir. Bu versiyonda, eller serbesttir ve dansçı, istediği şekilde özgür bir biçimde ellerini dansının hizmetine sunarak şovunu çeşitleyebilir. Conga enstrümanı sanki shine stili için yaratılmıştır. Bu iki figür ve enstrüman birleştiği zaman Salsa coşkulu bir şiirsel anlatıma dönüşebilir.