SALSADA MÜZİĞİN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

SALSADA MÜZİĞİN ÖNEMİ

Kime sorarsınız sorun "ben müzik dinlemiyorum" cevabını almanız epey güçtür. Herkes müzik ile yaşar ve müzik, hayatımızın bir parçasıdır. Hatta "Müzik ruhun gıdasıdır" sözü insanın müziğe olan tutkusunu anlatmak için güzel bir örnektir.

Müzik, genellikle insanlarda hobi düzeyinde kalır. Boş zamanlarda ya da akla geldikçe dinlenilen bir keyif ve efkar aracıdır. (müziği meslek olarak edinmeyenler için) İnsana zıt duyguları yaşatan müzik, bazı dal ve disiplinlerde farklı bir rol üstlenir. Müziğin üstlendiği roller, bu farklı dal ve disiplinlerin yaşam kaynağını bile oluşturabilir.Müziğin kendisi de bir sanat dalıdır, ancak müziğe ihtiyaç duyan, müzik olmadan olmayan bazı sanatlar veya görsel şovlar vardır. Dans da bunlardan biridir ve müzik olmadan kendini var edemez. Etse de bir şeyleri eksik kalır.

Dansın hızlı yapılan türleri, melodik seslerden ya da dansçının içsel seslerinden beslenir, genel olarak müzikten. Salsa, kendine has stilleri ile müzikle iç içe yaşar ve hareketlerindeki özgünlük ve akıcılığı müziğe borçludur. Salsayı müziğini çıkartarak izleyince son derece sıkıcı ve yavan olduğunu göreceksiniz. Örneğin, "Dirty Dancing" isimli filmin final sahnesindeki dansın müziğini kısarak izlemek, izleyenlere hiçbir zevk vermez. Patrick Swayze ve partnerinin dansı müzik ile elbette daha coşkulu ve vurucudur.

Dansta müziğin önemini izleyenler yönünden yani seyir zevki düzeyinde ele aldık. Bir de bu konuyu dansı yapanlar için ele alalım. Müzik kulağı gelişmiş bir dansçı, müzikle ilgisi olmayan bir dansçıdan daha başarılıdır. Çünkü Salsada her hareket ritmik bir şekilde uygulanır ve ritmik hareketlerin ne zaman uygulanacağı da dansçıya müzik verir. Müzik dansçıya bir mesaj verir. Bu mesajı iyi okuyan dansçılar nerede ve ne zaman hareket yapacağını bilir. Salsaya özgü müzik enstrümanları ve müzikler, boşuna toplumların zihnine kazınmamıştır. Hepsinin bir işlevi ve dansa verdikleri bir hizmet vardır.

Bu yüzden bir dansçı, müziğe köklerinden bağlı olmalıdır. Gidilecek Salsa kursu eğitmenlerinin müziğe son derece önem vermeleri bir zaruriyettir. Öğrenciler müziğe önem vermeyen Salsa kurslarından kaçınmalıdırlar. Günümüzde bu gibi eğitim kursları artsa da İzmir gibi büyük şehirlerimizdeki kurslarda öğrenciler bu konuda seçici davranmalıdırlar.