SALSA’DA İYİ BİR DÖNÜŞ İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

blog yazısı ekle !

SALSA’DA İYİ BİR DÖNÜŞ İÇİN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Salsa, farklı dönüş türlerini içinde bulunduran bir dans çeşididir. Aslında bu Salsaya özgü bir durum değildir. Bir dans için dönüş demek, dansın temel yapıtaşlarındandır. Dönüş Salsaya özgü bir durum olmasa da dönüşlerin farklılıkları ve çeşitli yapıları Salsaya özgüdür.

Salsa dönüş tekniklerini belli bir seviyeye kadar yükselen dansçılar iyi bir şekilde sergiler. İzmir gibi şehirlerde eğitim veren kurslarda temel adım ve ritim eğitiminden sonra dönüş tekniklerine geçilir. Yani dans kurslarında dönüş teknikleri bir sonraki aşama olmaktadır.Nokta (point) alma uygulaması iyi bir dönüş için önerilen bir uygulamadır. Nokta almak, aslında zorunlu bir uygulama değildir, dansçının işini kolaylaştıracağından dolayı önerilir. Dansçı, hareketlerini dönüş için bitirmeye çalışırken kendisine muhtemel bir nokta seçer. Bu nokta durağan bir cisim ya da hayali bir bölge olabilir. Dansçı bu noktayı seçtikten sonra dönüşü tamamlar ve tamamladıktan sonra dönüşe başlamadan önce seçtiği nokta ile aynı göz ve vücut hizasında bulunması gerekir. Bu uygulama dönüşün düzgün bir şekilde yapılması için önerilir. Tüm bu hareketler müziğin ritmini kaçırmadan yapılmalıdır.

İyi bir dönüş için uyulması gereken diğer kurallar ise şu şekildedir: Dansçı kuvvet merkezini gerekli ayak ya da bölümlerini uygulamalıdır. Vücudunda dönüş için bir denge kurabilen dansçı iyi bir dönüşün anahtarına sahip olur. Dansçı dönme hareketini yaparken boy ölçüsünü de korumalıdır. Dansçı dansa hangi biçimde (yükseklik, duruş, ayak açıları vs.) başladıysa dönüş esnasında ölçülerini korumalıdır. Kol ve bacaklar aynı esnekliğini korumalı, dönüş önceki pozisyon açısına geri dönmelidir. Dönüş yapan dansçının partneri de kendi konumunu partnerine göre ayarlamalıdır.

Kuvvet ve enerji iyi ayarlanmalıdır. Orantısız güç kullanımından kaçınılmalıdır. Dönüşlerin hızı ve sıklığı için zemin önceden iyi bir şekilde incelenmelidir. Zeminin kayganlığı dönüşleri etkileyebilir. Aynı şekilde dansçıların ayakkabıları da dönüşe hizmet edebildiği gibi dönüşü olumsuz da etkileyebilir.

Dönüş öncesinde dansçı kendisini rahat hissetmelidir. Nefes egzersizleri ile kendini rahatlatabilir. Son olarak dönüş yaklaşık 1 saniyelik bir hareket olacağı için nefes alıp vermek dönüş öncesine ya da sonrasına bırakılırsa daha iyi bir dönüş uygulaması yapılmış olunur.