SALSADA DÖNÜŞ TÜRLERİ NELERDİR?

blog yazısı ekle !

SALSADA DÖNÜŞ TÜRLERİ NELERDİR?

Salsa dönüş türleri açısından zengin bir danstır. Dansçıların profesyonellik ve hareketlere hakim olma düzeyine göre birbirinden farklı dönüşleri kendi içinde barındırır. Salsadaki dönüş türlerini kısaca inceleyelim.

Salsada dönme/dönüş hareketleri dendiği zaman akla ilk olarak " adım dönüş" tekniği gelir. Dünyada ve ülkemizde özellikle İzmir gibi büyük şehirlerimizde de olmak üzere dans kursuna yeni başlayan bir dansçı, öncelikle adım dönüş tekniğini öğrenir. Bu teknik, sağ ya da sol ayaklardan birinin öne ya da ön çapraza adım atması ile uygulanır." Çapraz dönüş" ise uygulamasını isminden alır. Ayak adımları çapraz bir şekilde ön tarafa atılır. Örneğin sağ ayak, sol ayağın önüne çapraz bir pozisyonda konur ve hangi ayak basılıyorsa dönüş ismini o ayaktan alır. Örnek olarak sağ çapraz dönüş gibi…

" Kanca dönüş" türünde ise çapraz dönüş pozisyonunun tersi yapılır. Ayaklar öne değil de arkaya çapraz bir şekilde atılır. Çapraz dönüşte olduğu gibi hangi ayak basılıyorsa dönüş ismini o ayaktan alır.

Adım dönüş kadar önemli bir diğer tür de " gezici dönüş"tür. Hızlı bir şekilde dans ederken yer değişimleri için bu dönüş türü kullanılır. Hazırlık evresinin en uzun sürdüğü bir dönüş türü olarak karşımıza çıkar.

" Spiral dönüş" türü ise beden dönüş esnasında bir burgu şekli alır. Bu nedenden dolayı bu isim ile anılır.

Salsa, farklı dönüş türlerini de kullanabilir. Günümüzdeki bir dansın dönüşü, altyapı olarak Salsaya uygunsa, bu dönüş Salsayı çeşitlendirir ve farklı kılar. Bu dönüşlere " modern yapılı dönüşler" denir.

Bale, en köklü danslardan biridir ve Salsada kendisini var edebilir. Baledeki dönüş seçenekleri Salsanın diğer dönüş türleri arasındadır.

Salsada tüm bu dönüş türleri birbirleri ile birleştirilebilir. Örneğin bir adım dönüşünden sonra kanca dönüşe geçilebilir. Bu gibi birden fazla dönüşün birleştirildiği dönüş türlerine ise "birliktelik/kombinasyon içi dönüşler" denir.

"Serbest dönüş" Salsada dönüşün diğer türüdür. Dönüş türlerinden bağımsız olarak dansçı teknik ve ritme göre nasıl döneceğine kendi karar verir. Bu dönüşte erkek partner bayanı yönlendirir.