SALSA TUTUŞ TEKNİKLERİ

blog yazısı ekle !

SALSA TUTUŞ TEKNİKLERİ

Tüm danslarda da olduğu gibi Salsada da, tutuş pozisyonları son derece önemlidir. Çünkü tutuş pozisyonu, Salsanın kalitesini ve hareketlerinin özgünlüğünü etkileyen önemli kriterlerdendir. Tutuş teknikleri partnerle yapılan Salsa dansları için geçerlidir.

Salsa dansı da diğer danslar gibi erkeği ön plana çıkartır. Bir yönetmen sinema filmini nasıl yönetiyorsa, erkek dansçı da partnerini yönetir. Erkek dansçılar kendilerine verilen bu rolü iyi kullanması gerekir. Eğer kullanamazlarsa Salsa dansından söz edemeyiz.Salsada temel olarak iki adet tutuş yöntemi/tekniği vardır. Bunun yanında bu dans türünde tahmin edilemeyecek kadar tutuş konumundan bahsedilebilir ancak bu konum ve pozisyonlar 2 adet tutuş tekniği ile gerçekleştirilir. Bunlar açık ve kapalı tutuş teknikleridir.

Salsada tutuş tekniklerinden en yaygın olarak görüleni açık tutuştur. Bu teknikte partnerler arasında bir kol seviyesi kadar aralık bırakılır. Ellerin serbestliği, hareketlerin devamı ve akışı için son derece önemlidir. Ancak serbestlik çok da fazla olmamalıdır. Hareketlerin yapılacağı sıklıkta kalması gerekir. Serbest ve rahat olan kol ve eller, kalça bölgesinin biraz üstünde tutulmalıdır; göğüs bölgesi seviyesine kadar çıkarılmamalıdır. Açık tutuşta erkek partner, bayanı dansa başlatması için dirseklerine uygun bir pozisyon verir. Bu pozisyon bayan partnere bir davettir. Bayan da bu davete icap eder. Bayan partnerin kollarının dirsek kısmı aşağı gösteriyor olmalıdır.

Diğer bir tutuş tekniği olan kapalı tutuş, açık tutuşa göre daha yakın bir konumda gerçekleştirilir. Partnerler bu teknikte birbirlerine daha yakındır. Partnerlerin elleri (erkek sol ve bayan sağ) avuç içinden birleşir. Boştaki diğer ellerden erkek sağ eliyle bayan partnerinin sırt bölgesindeki kürek kemiğinden tutar. Dansın yakın ya da uzaklığına göre, erkek bayanın sağ ya da sol kürek kemiğini kavrar. Bu esnada kadın ise erkek partnerinin sağ omzuna elini atar ve sıkı bir şekilde tutar.

Bu tutuş şekilleri Salsa pozisyonlarını gerçekleştirebilmek için gereklidir. Böylece partnerler arasında pozitif enerji, Salsayı daha güçlü kılar. Ankara gibi büyük şehirlerimizde faaliyet gösteren Salsa kurslarında da temel olarak bu tutuş teknikleri öğretilir ve uygulanır.