SALSA TEMEL EL TUTUŞ POZİSYONU: KANCA SİSTEM TUTUŞU

blog yazısı ekle !

SALSA TEMEL EL TUTUŞ POZİSYONU: KANCA SİSTEM TUTUŞU

Kanca sistemi (orijinal adı ile Hook System), bu dansın temel tutuşudur ve Salsa mantığına el tutuş pozisyonu olarak yerleşmiştir. Bu tutuş şeklini eşler, dansın hemen hemen tüm süreçlerinde hayata geçirir. Bu tutuş şeklinin ortaya çıkış amacı, görüntü icabı değil, dansçıların rahatlık ve hareketlerinin akıcılığından ötürüdür.Bu sistemde erkek, parmakları ile partnerin parmaklarını bir nevi kilitler. Bu kilitleme durumu ise şöyle gerçekleşir: Öncelikle bayan, erkek partneri tarafından hangi parmaklarının kitleneceğine karar vermelidir. Bu konuda genel olarak iki farklı kilit pozisyonu kullanılır: Bir tanesinde bayanların orta parmak ve yüzük parmağı kilitlenir. Diğerinde ise bayanların işaret parmağı ve orta parmağı kilitlenir. Buradaki asıl karar mekanizması bayandır ve kitlenerek rahat edeceği iki parmağı kendisi seçmelidir.

Bayan dansçı, erkek partnerine kendi seçtiği iki parmağını (avuç içlerinin yere bakacak şekilde) birleştirerek uzatır. Erkek dansçı kanca sistemini uygulamadan önce parmak uçlarını avuç içine 90 derece açı ile konumlandırır. Daha sonra erkek dansçı da bayanın yapışık haldeki iki parmağını, işaret ve orta parmağı ile sıkıştırır. Erkek, bayan partnerinin parmaklarını sıkıştırdıktan sonra baş parmağını işaret parmağının üzerine sıkı bir şekilde bastırır. Böylece parmakları kilitlemiş olur. Kanca ismi de buradan gelir. Erkeğin boşta kalan küçük parmağı ise hareketlerin akıcılığı için küçük de olsa bir rol oynar. Yüzük parmağının ise fazla bir işlevi yoktur.

Bu sistem kullanılan parmakların çeşidine göre sınıflandırılmıştır. Örneğin, kanca sisteminde erkek baş parmağı ile sistemi kilitleyecekse bunun adı kalın kancadır. Hem bayanın hem de erkek dansçının baş parmakları haricindeki parmaklar kitleme için kullanılacaksa bunun adı ise ince kanca olur. (Sadece işaret parmakları, iki parmak ya da 3 parmak birden olmak üzere...) Eğer kanca tutuşunda hem kalın hem de ince kanca uygulanacaksa, bu sistemin adı bileşik kanca olur.

Kanca tutuşu Salsa dansında öğrenilmesi gereken bir pozisyondur. Bu tutuşun ihmal edilmemesi için kaliteli bir Salsa kursu eğitmenlerinden bilgi ve görüş almak dansçının her zaman faydasına olacaktır. İzmir gibi bir şehir, bu kaliteli eğitim ve kurslara ev sahipliği yapan şehirlerden bir tanesidir.