SALSA ÖĞRENMEK İÇİN KURSA GİTMELİ MİYİM?

blog yazısı ekle !

SALSA ÖĞRENMEK İÇİN KURSA GİTMELİ MİYİM?

Günümüzde her şey o kadar kolaylaştı ki bilgiye ulaşmak artık son derece kolay. İnternet ve gelişen teknoloji ile oturduğumuz yerden dünyanın diğer ucundaki gelişmeleri takip edebiliyoruz. Fakat bilgiye ulaşma günümüzde bu kadar kolayken bilgilerin nitelikleri bazen soru işareti olarak kalabiliyor. Ancak bilinçli bilgisayar ve teknoloji kullanıcıları enformasyonları eleştirel bir süreçten geçirerek doğru bilgilere ulaşabiliyor.

Özellikle video tabanlı web siteleri, merak edilen bir şeyi öğrenmede son zamanlar öne çıkmış durumda. Günlük kullanım alanlarımıza giren her şey artık web siteleri aracılığı ile öğrenilmekte. Örneğin eskiden gitar öğrenmek için gitar kursuna gitmek şarttı ama artık gitar eğitimlerine internet sitelerinden ulaşılabilmekte.Aynı durum dans dersleri için de geçerlidir. Kolay ya da zor demeden dans dersleri internet üzerinden paylaşılmakta. Latin danslarından Salsa da öğrenmesi zor olarak görülen bir stil olarak görülse de eğitimcilerin internet üzerinden paylaştığı eğitim videoları, Salsa öğrenmek isteyenleri az da olsa tatmin ediyor.

Ancak burada nitelikli ve incelikli bir eğitimden bahsetmek biraz güç olur. Çünkü ne kadar çok kaliteli bir eğitim videosu izliyor olsak da gerçek bir Salsa kursu gibi olamayacağı aşikar. Konu başlığındaki soruya dönecek olursak bizim tavsiyemiz ve bu konu hakkındaki genel görüş Salsa öğrenmek için kaliteli bir kursa gitmek gerektiğidir.

Video aracılığı ile öğrenilen Salsa, tek taraflıdır, yani Salsa dansçısı hareket esnasında yanlış yaptığı bir harekette eğitimci tarafından geri bildirim alamaz. Video ile öğrenilen Salsanın en büyük dezavantajı budur. Gerçek bir Salsa kursunda ise eğitimci dansçının yanlış bir hareketinde anında müdahalede bulunur. Böylece dansçı öğreneceği yeni hareket ve teknikleri, sağlam bir temel üzerine oturtur ve sağlıklı bir Salsa süreci geçirmiş olur.

Günümüzde İzmir gibi büyük şehirlerimizde Salsa kursları sayısını her geçen gün arttırmaktadır. İyi bir araştırma Salsa kursu için gereklidir. Eğitimcinin niteliği, Salsa öğrenilecek ortam ve partnerler kişinin Salsa öğrenme sürecini etkiler. Bu nedenle Salsa kursu için önerilen, kişinin yakın arkadaşları ile Salsa kursuna gitmesi gerektiğidir. Ancak tabi ki bu şart değildir. Özellikle sosyalleşme için kursa gidilecekse bireysel olarak gidilmesi daha doğrudur.