SALSA KIYAFETLERİ NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

SALSA KIYAFETLERİ NASIL OLMALIDIR?

Her disiplinin kendine ait bir tarzı vardır. Bu tarz ile farkındalık yaratan ve kendini belli eden disiplinler gitgide büyür ve akılda kalıcı olur. Tarz aslıda bir özgünlük meselesidir. Bu özgünlük yakalandıkça ve daim oldukça o disiplinin gözden kaybolması bir o kadar zorlaşır.

Bu disiplin adı altında sahne şovlarını ve gösterilerini birincil örnek olarak gösterebiliriz. Şov ve gösteriler de dans ve çeşitli oyunlardan beslenir. Söz konusu bu danslardan Latin dansları ve Salsa türü ise materyal ve aksesuarlar dansın niteliği kadar önemlidir. Bu aksesuarların seçiminde temel öncelik, gösterişli olmak ve bu gösterişin içerisinde rahat olmaktır. Bu sayede özgün bir tarzı yakalamak mümkündür.Salsada kıyafet ve aksesuar seçimi bireysel olarak yapılamaz. Bunun nedeni Salsanın eşli olarak yapılan bir dans türü olmasıdır. Partnerlerin sahnede uyumlu gözükebilmesi sadece hareketlerden sağlanmaz. Kıyafet ve aksesuarlar sahnedeki uyumun en önemli ayrıntısını oluşturur.

Bayanlarda etek kullanımı Salsa aksesuarlarının olmazsa olmazları arasındadır. Eteklerden derin saçaklı etekler, kabarık püsküllü ve yırtmaçlı etekler tercihte öne çıkar. Diğer tercih edilmesi gereken kostüm ise güçlü ve dayanıklı sentetik dokumalardan yapılan kumaş cinsidir. Likralı kumaş ve kostümler, esneme özelliğinden dolayı tercih sebebidir. Bayan kostümlerinin üzerine konulan gümüş renkli taş aksesuarları ise görselliği bir adım daha önce çıkaran unsurlardandır. Motif ve desenli çoraplar ve saç kullanımı bayan dansçının tercihine göre değişebilir.

Erkek dansçı kıyafetlerinde ise vücudu saran ve sıkı modeller tercih edilir. Gömlek ve pantolonların dar olduğu kadar hareket esnekliğini de kısıtlamaması gerekir. Geniş paçalı pantolon modelleri de sıklıkla tercih edilenlerdendir. Ceket ve gömlek modellerinden tek düğmesi ilikli olanlar göze daha hoş gelir. Ancak bu yine de kişiden kişiye değişebilir. Yine dansçının tercihine göre taş ve düğme gibi renkli süslemeler kıyafeti estetik kılabilir.

Ayakkabı seçiminde ise birincil husus, ayakların rahat olması ve hareket özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerektiğidir. Bayanlarda topuk boyu, dansçıya ve dans edilen zemine göre değerlendirilmelidir. Yine de yüksek topuk, tercih edilen bir model değildir. Erkeklerde ve bayanlarda ayakkabı aksesuarları, ayağı saran ve rahatsızlık vermeyen ayakkabı tipleri olmalıdır. Bu da kişinin ayak yapısına göre çeşitlilik gösteren detaylardandır.

Aksesuar seçiminde titiz davranmak dansın niteliğini olumlu yönde etkiler. Aksesuar seçiminde İzmir gibi büyük şehirlerde yer alan dans aksesuar mağazaları, Salsa dansçıları için her zaman yardımcı olacaktır.