SALSA - KESİK ENERJİ NEDİR?

blog yazısı ekle !

SALSA - KESİK ENERJİ NEDİR?

Kesik enerji, Salsada karşılaşılmaması gereken bir terimi ifade eder. Kesik enerji, eşli bir Salsa dansında açığa çıkabilen bir kavramdır ve Salsanın kalitesini azaltan bir yanlıştır.

Salsada birçok dönüş tekniği olduğunu daha önce söylemiştik. Bu dönüş türleri gezici, çapraz, kanca, adım dönüş, spiral dönüş ve daha fazla türlere ayrılır. Bu dönüş türlerinin Salsa kuralları içinde düzgün bir şekilde tamamlanması için "kesik enerji" kavramının açığa çıkmaması gerekir.Kesik enerji terimini şu şekilde açıklayabiliriz: Bayan dansçı bir dönüş hareketi içerisindeyken, erkeğin bayana kolu ile uyguladığı enerjinin azaltılması ya da yükseltilmesidir. Değişen bu kuvvet enerjisi bu terim ile tanımlanır. Bayanın dönüşü esnasında hissedilen bu enerji değişimi, dönüşün gerektiği gibi olmasını engeller. Bu, genellikle erkekler tarafından yapılan bir hatadır.

Kesik enerji genellikle erkekler tarafından yapılan bir hata olsa da, bayanlar da kesik enerjinin oluşumuna neden olabilir. Bu olumsuz özellik, genelde Salsaya yeni başlayan dansçılarda görülür. Bu kavram, erkek dansçıda enerjinin eksik dengesi sonucu oluşurken, bayanda içsel süreçler nedeni ile oluşur.

Örneğin Salsaya yeni başlayan bir bayan, dönüş tekniğini henüz doğru uygulayamıyor olabilir. Kendi ellerini ve partnerinin ellerini olması gerektiği pozisyonda (daha yüksek ya da daha alçak bir pozisyon) tutmuyor olabilir. Bunların dışında bayan dansçı, partnerine güvenmiyor da olabilir. Aynı şeyler erkek dansçılar için de geçelidir. Kesik enerji kavramı, bu gibi sebeplerle açığa çıkabilir.

Bazı kuralları uygulamak kesik enerjinin ortaya çıkmasını engeller. Bu kurallar şunlar olmaktadır:

Erkek dansçıların bayanı döndürmek için enerjisini aldığı bölge çok önemlidir. Omuz bölgesi, erkeklerin enerjisi aldığı yer olmalıdır. Hareketi yaptıran kol olsa da, gücünü kolun başlangıcından yani omuzdan almalıdır. Erkek dansçının dirsekleri de yere bakıyor olması gerekir. Ayrıca enerjinin seviyesi dönüş tamamlandıktan sonra azalarak eski haline dönmelidir.

Kesik enerji, Salsa kurslarında üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Bu ve diğer ince detaylara yer veren birçok Salsa eğitimi kurslarda verilmektedir. İzmir'de hizmet veren dans eğitimleri kaliteli hizmeti ile ön planda olan akademilerdendir.