SALSA İLE KİLO VERMEK

blog yazısı ekle !

SALSA İLE KİLO VERMEK

Salsa, her şeyden önce bir danstır. Neden "her şeyden önce" dediğimizi biraz sonra net bir şekilde anlayabilirsiniz. Çünkü kelimeler aklınızdan içeri girdikçe ve midenize doğru yol aldıkça Salsanın sadece bir dans olmadığına inanmış biri olarak yazıyı tamamlayabilirsiniz.Hayatta sağlıklı olan ve iyi olan ne varsa onu yapmaya çalışırız. Birazını yapar, birçoğunu (maalesef) yapamayız. Besin ve gıda maddelerinden örnek verecek olursak tadı güzel olan şeyler çok da sağlıklı değildir. Her zaman için geçerli olmasa da bunu genellemekte sakınca görülmez. Sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde tükettiğimiz birçok besin vardır. Özellikle sigara alışkanlığı vardır ki bu konu için kitaplar yazılabilir. Peki, sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde tükettiğimiz besin ve alışkanlıklarımızı tersine çevirirsek… Yani sağlıklı ve her açıdan olumlu yönlerini bildiğimiz şeyleri yapmamak da ısrar etme huylarımız…

Herhâlde "spor" bu konuda başı çeker. Ancak spor kadar yorucu olmayan, spor kadar gözde büyümeyen, spor kadar bireysel olduğu için sıkıcı olmayan başka bir etkinlik, asıl hatırlatmak istediğimizdir. Dans… İnsan dans etmeyi unutmuştur çünkü. Bunu hatırlatmakta fayda var. Dans demişken Latin danslarına ve özellikle Salsaya ayrı başlık açmak lazım. Çünkü Salsa farklıdır. Salsa enerjik ve özgür hissettirir.

Aslında Salsanın olumlu etkilerini tek başlık altında toplayabiliriz. Mutlu olmak… Mutlu olmak için Salsa başvurulması gereken bir etkinliktir. Bu işin doruklarına çıkanlar için bu, etkinlikten ziyade bir ihtiyaçtır.

Salsa her şeyden önce sağlam bir ruh ve vücut bütünlüğü ister. Salsaya başlamış olmak bile dengeli ve uyumlu bir insan olmanın kanıtıdır. Tarihteki ilk insanların ve uzay çağındaki yaşlı insanların derdi, arada milyonlarca yıl olmasına rağmen ortaktır. Bu dert dik durabilmektir. Salsa işte bu yetiyi insana kazandırandır. Dik bir duruş ve sağlamlık Salsanın önlenemeyen olumlu bir sonucudur. Bu da beraberinde özgüveni getirir. Çağımız insanların önemli bir sorunu da özgüven eksikliğidir. Salsa, bu sorunu çare olandır.

Spor da bunları pekala yapabilir ancak sporun olumsuz bir özelliği vardır. O da sporun bireyselliğidir. Salsa da bu yoktur ve Salsa, partner isteyen bir uğraştır. En içine kapanık birey bile Salsa ile kendini tanımanın sırrını keşfeder. Salsa sosyalleşme zorunluluğu çekenler için temel bir ihtiyaçtır. Tüm fiziksel özelliklere katkı Salsada görülür çünkü Salsa bir nevi spor gibidir.

Bayanların en çok ilgi alanına girecek diğer bir özellik ise, Salsa ile kilo vermek çok kolaydır ve Salsa, arınmış ve güçlü bir vücudu meraklılarına sunar. Salsa aynı zamanda da hareketli bir yoga gibidir. Salsada müzik, en temel sakinleştiricidir.

Eğer siz de Salsanın tüm bu olumlu özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız İzmir şehri, Salsa kursları ile isteğinizi yerine getirecektir.