SALSA - GEZİCİ DÖNÜŞ NEDİR NASIL UYGULANIR?

blog yazısı ekle !

SALSA - GEZİCİ DÖNÜŞ NEDİR NASIL UYGULANIR?

Adım dönüş tekniğinin her Salsacının öğrendiği ilk dönüş tekniği olması sebebiyle en önemli dönüşlerden biri olduğunu söylemiştik. Adım dönüş tekniği kadar üzerinde durulması gereken diğer dönüş tekniği ise "gezici dönüş"tür. Dansçıların her seviyede ihtiyaç duyduğu bu dönüş, art arda uygulanan bir dönüştür. Her seviyede ihtiyaç duyulan bir teknik olması, bu dönüşün basit ve yapımının kolay olduğunu göstermez. Gezici dönüş, bazı yeterlilikler ister.Öncelikle bu dönüş stili için dansçı, ne tarafa döneceğini önceden belli etmesi gerekir. Ne tarafa döneceğini karar veren dansçı, sağa dönecekse gücünü soldan, sola dönecekse gücünü sağdan almalıdır. Burada gücün temel noktası vücudun üst kısmı olmalıdır. Bedenin üst gövdesi bu dönüş için itici bir güç olmalıdır. Dönüşün ilk aşamasında ayaklar dönüşü tamamlanması için hazır bekletilmeli ve ayakların yönü, dönüşün yapılacağı tarafa bakmalıdır.

Ayaklar hazır bir şekilde beklerken gücü içinde barındıran üst gövde, misyonunu tamamlayarak enerjiyi bedenin altına, ayaklara aktarır. Arkada duran ayak, dönüş istikametine doğru, düz ve dik bir şekilde adımlar. Partner diğer ayağı ile dönme hareket hizasına doğru kendi etrafında bir kere döner, adımını atar ve böylece dönüşten önceki ilk pozisyonu ile buluşur. Bu dönüş tarzı genel olarak bu şekildedir ve ne kadar isteniyorsa dans esnasında o kadar gerçekleşir. Dönüş sırasında bir bölgeden nokta (point) alınırsa, dönüş daha düzenli ve dengeli bir şekilde gerçekleşir.

Gezici dönüşü tercih edenler bu stili iki farklı şekilde uygular. Bu stillerden bir tanesi "Basit Dönüş", diğeri de "New York Dönüşü"dür. Bu iki stil, birbirinden adım büyüklüğü açısından ayrılır. Basit Dönüş, küçük adımlı bir stil iken New York Dönüşünde adımlar daha geniş atılır. Buna ek olarak aralarında hız yönünden de bir farklılık vardır. Basit dönüş hız açısından biraz daha üstündür.

Bu iki tür de dansçılara farklı alternatif ve heyecanlar sunar. Dans kurslarında kaliteli eğitmenler bu adımın tüm inceliklerini öğrencilerine öğretebilir. Günümüzde Salsa kurslarının çoğalması rekabeti de beraberinde getirmiştir ve farklı şehirlerde nitelikli kurslara ulaşmak kolaylaşmıştır. İzmir ili, bu kurslar için iyi bir seçim olabilir.