SALSA DANSINA BAŞLAMAK İÇİN EN UYGUN YAŞ

blog yazısı ekle !

SALSA DANSINA BAŞLAMAK İÇİN EN UYGUN YAŞ

Hareket ve enerji… Yaşamın vazgeçilmez unsurları bu iki kavramdır. Bu iki kavram olmazsa yaşam da olmaz. Dansta da durum aslında bu şekildedir. Hareketi ortaya çıkartacak bir enerji olmazsa yaşam gibi dans da olmaz. Konu başlığımıza dönecek olursak Salsa'ya başlamak için en uygun yaş bilinçli bir hareketin ortaya çıktığı yaştır. Yani uzmanlara göre bir çocuk en erken 4 yaşında dans derslerine başlayabilir. Latin danslarında ise bu yaş sınırı genel olarak 9 yaş olmaktadır.Ancak konu başlığındaki sorunun cevabı kişinin ne istediğine göre değişmektedir. Yukarıda söz edilen dansa ve Salsaya başlama yaşları, profesyonel dansçı olmak isteyenler içindir. Evet, profesyonel bir Salsa dansçısı olmak isteyenler bu işin okuluna gitmek için çok da geç kalmalılar. Çünkü Salsa bekletmeye gelmez. 7 – 15 yaş arası dünya çapında iddaalı bir Salsacı olmak için idealdir.

Ancak kişinin niyeti Salsa dansını bir hobi olarak görmek ise o zaman herhangi bir yaş sınırı yoktur. Salsa yapmaktaki amaç biraz olsun özgürlüğü tatmak ve günlük yaşamın stresinden uzaklaşmak ise herhangi bir yaş sınırından söz edilemez. Eğer böyle bir yaş sınırı konursa Salsanın ortaya çıkışındaki güç ve hissiyatlara karşı gelinmiş olunur. Salsa demek özgürlük demektir çünkü. Salsa demek insanın kendini iyi hissetmesidir aynı zamanda. Kısaca Salsa, yaşamdır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Salsaya başlama yaşını kişi kendi seçmelidir ve bu seçimindeki temel kriterler kişinin merak ve ilgi düzeyidir. Konu başlığımıza tekrar dönecek olursak; Salsaya başlama yaşı kişinin bireysel kararıdır. Dışarıdan etki altında kalsa da birey, Salsaya başlama yaşını kendisi verir. Bu açıdan bu dansa başlamak için diğer bireyin diğer özellikleri belirleyicidir. Bu belirleyiciler ise fiziksel özelliklerdir.

Bireyin kilosu ve kondisyonu Salsa için belirleyici özelliklerdir. Bunların dışında herhangi bir fiziksel rahatsızlık da Salsaya başlama yaşını etkiler. Eğer fiziksel yönden de herhangi bir sorun yoksa ve kişi dans etmek istiyorsa işte o zaman Salsa için hiçbir engel yoktur. Küreselleşme her ne kadar Salsayı tüm dünyaya tanıtsa da yine de İstanbul gibi gelişmiş illerde oturanlar Salsayı öğrenmek için biraz daha şanslı gözüküyor olabilirler ancak önemli olan şehirden ziyade dans derslerinin niteliğidir.