SALSA DANSI İÇİN UYGUN BİR VÜCUT DURUŞU NASIL OLMALIDIR?

blog yazısı ekle !

SALSA DANSI İÇİN UYGUN BİR VÜCUT DURUŞU NASIL OLMALIDIR?

Salsa kendine has farklı teknikler içermektedir. Bu teknikler birleşerek sahnede bir kompozisyon halinde uygulanır. Ancak dansın kendine has bu tekniklerinden önce bazı gereklilikler mevcut olmaktadır. Bu gereklilikler, sadece Salsaya özgü değildir, her dans ve göze hitap eden bedensel faaliyetler için geçerlidir.Öncelikle dik bir duruş sergilemek, Salsanın özüdür. Bir sürü adım, dönüş ve farklı tekniklerden ziyade öncelik, dansçının dimdik bir duruşa sahip olmasına verilir. Gövdenin ağırlığını taşıyan omurga, düz bir şekilde dansa hizmet etmeyi beklemeli ve yandan bakıldığı zaman dansçı ip gibi gözükmelidir.

Omuzların konumu dik dururken hafif bir şekilde oval bir hareketle geriye itilmelidir. Kürek kemikleri de birbirine yakın pozisyonda durmalı, göğüs kafesi ileriye doğru açık bir şekilde konumlandırılmalıdır. Karın kısmı ise geriye doğru içine çekilmelidir. Nefes hareketlerinin de unutulmaması gerekir. Basit bir işlem gibi gözükse de nefesin doğru bir şekilde alınıp verilmesi gereklidir.

Kollar dansçının emrine girmeli ve uygun duruş pozisyonunda kollar, istemsiz bir şekilde hareket ediyor olmamalıdır. Dizler, ne çok sıkı ne de çok rahat olmalıdır. Hafif bir bükülme ile dizler rahatlatılabilir, ancak bakıldığında hemen görülecek bir bükülmeden kaçınmak gerekir. Bu bükülme seviyesi, her hareket için geçerli değildir.

Hareketler ihtiyacı olan gücü, vücudun üst bölümünden almalıdır ve dansçı, duruşunda vücutsal balansı tahrip edecek etmenlerden uzak durmalıdır. Vücutsal balansı (denge) bozacak etmenler, çevresel veya içsel faktörlerin etkisi ile gerçekleşir. İçsel faktörlerin nedeni ise, dansçının bir hareket için yetersizliği ya da güvensizlik hissidir. Bu yüzden olabilecek duruş bozukluklarını önlemek için dansçının kendine güven duyması son derece önemlidir.

Salsaya karşı dürüst olmak her zaman dansçının avantajınadır. Dansçı kendine yalan söyleyebilir ama Salsaya söyleyemez. Hangi hareketi yapacağını ya da yapamayacağını bilmek, dansçının özgüvenini de arttırır.

Salsanın temelinde yukarıdaki özelliklerde anlatıldığı gibi sağlam bir duruş yatar. Bu duruşu gerçekleştiren dansçılar şu sözün önemini kavrar: "Sağlam bir duruşa sahip olmak, kaliteli bir Salsanın yarısıdır."

Bu dansı deneyimlemek ve iyi bir Salsacı olmak için dans kursları, en iyi çözümdür.