SALSA DANS AYAKKABISI SEÇİMİ

blog yazısı ekle !

SALSA DANS AYAKKABISI SEÇİMİ

Salsayı hak ettiği kadar iyi yapabilmek için ayakkabıya son derece önem vermek gerekir çünkü Salsa dans ayakkabısı, dansın temelini oluşturan adım ve figürsel hareketlerin kalitesini etkileyen önemli detaylardan biridir. Söz konusu olan hareket ve adımların inceliğine dayanan Latin dansları ise ayakkabı aksesuarı, diğer dans türlerine göre daha çok ön plana çıkmaktadır.Latin danslarından Salsa 'da yapılan hareketlerin tekniğe uygun ve rahat bir şekilde yapılabilmesi için doğru ayakkabı seçimi, en önemli şart olarak karşımıza çıkar. Ayakkabı seçimindeki tekniğe uygunluk ve rahatlık, Salsa'nın özgür karakterini gözler önüne sunması için bir gerekliliktir. Çünkü Salsa'nın hissiyatında bir özgürlük yatar ve dansçı, Salsa ile kendini özgür hissedeceğini bilir.

Renkli ayakkabılar özellikle bayanlar için çok cazip gelmektedir. Ancak dans ayakkabısının rengine karar vermeden önce ayakkabının kıyafet ile uyumuna özen göstermek gerekir. Bu tarza uygun bir dans ayakkabısı için İstanbul gibi büyük şehirlerde yer alan dans aksesuarları mağazaları, doğru tercihte bulunmayı kolaylaştırır. Bu gibi bölge mağazaları gezerek ayakkabıları denemek ve karşılaştırma yapmak, dansçılar için en idealidir.

Salsa ayakkabısı seçerken herkes farklı bir yol izleyebilir. Ancak bazı evrensel doğrular vardır ve bu doğrular üzerinden hareket edilirse en uygun ayakkabıya ulaşmak bir dansçı için son derece kolaydır.

Öncelikle dikkat çekmek istediğimiz nokta dansın yapılacağı zemindir. Platformu veya zemini önceden tanımak en uygun ayakkabı konusunda bir bilgi sunar. Örneğin dans edilecek yüzey kaygan ise topuklu ayakkabılardan ince olanları kadın dansçılar için korkulu bir rüyadır. Buna ek olarak bir Salsa dansçısı yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınmalıdır.

En uygun ayakkabı seçimindeki kriterler, bayan ve erkek dansçılar için farklı olmaktadır. Bayanların topuklu ayakkabılarının bilekten bağlı olması her zaman avantajdır. Erkeklerde ise özgür hareketler, kunduraların bağcıksız olan türleri ile gerçekleşir.

Salsa ve diğer Latin danslarında estetiği yakalayabilmek için rahatlık gerekir. Bu nedenle bir dans ayakkabısının rahatlığı her şeyden önce gelir. Uygun bir Salsa ayakkabısı, günlük rahat bir şekilde giydiğimiz ayakkabılar gibi olmalıdır: Ayağın ayakkabıya düzgün bir şekilde oturuyor olması… Ne eksik ne de fazla. Bu kriterler dansçının hareketleri esnasında ayakkabının ayak esnemesini engellememesi için önemlidir.