NE KADAR SÜREDE SALSA ÖĞRENEBİLİRİM

blog yazısı ekle !

NE KADAR SÜREDE SALSA ÖĞRENEBİLİRİM

Bir şeyi öğrenmenin zorluğu, onu öğrenmek isteyene kadardır. Hayat boyu öğrendiğimiz şeyler öğrendikten sonra çok kolaymış gibi gelir. Ancak onu öğrenmeden önceki düşüncelerimiz, öğrenmenin çok zor olduğu yönündedir.

Bu konu başlığı için verilebilecek cevap, aslında birden fazladır. Bu sorunun cevabı için asıl anahtar, Salsa öğrenecek kişidir ve bu kişinin istekleridir. Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta da Salsa öğrenenin yaşı yoktur. Ancak yaşa bağlı olarak gelişim seviyelerindeki farklılıklar vardır.Şimdi Salsa öğrenme zamanını etkileyebilecek unsurlardan bahsedelim. Öncelikle kişi Salsayı neden öğrenmek istediğini bilmelidir. Kişi önce kendini tanırsa Salsayı da etkin bir şekilde öğrenebilir ve amacına ulaştığını fark ederse de daha fazlasını istemez ya da amacı farklı ise daha fazlasını ister. Bu istekler de mutluluğu etkiler.

Eğer bir kişi hayatına eğlence katmak için Salsa öğrenmek istiyorsa bunun süresi çok kısadır. Ortalama 2-3 ay Salsa kursu bu kişiyi tatmin eder. Bu 2-3 ay içinde öğrenilen teknikler ile başlangıç seviye bir dansçı olunabilir. Başlangıç seviyesi diye de küçümsememek lazım. En zor seviye başlangıç seviyesidir ve bu seviyeden sonraki öğrenilen her teknik, sizi profesyonelliği doğru götürür. 2-3 ay civarı bir Salsa dersi ile kişi şık bir gecede dans edebilir.

Eğer bir kişi profesyonel bir dansçı olmak istiyorsa ise bu süre epey uzar. Sürenin uzaması da iyi bir Salsa dansçısı olmak isteyenleri üzmez çünkü bu işe baş koyan dansçılar, Salsayı bir hayat biçimi olarak görürler ve öğrendikçe öğrenmek ister. Böylece yıllar sonra profesyonel bir dansçı donanımına sahip olurlar.

İster hobi, ister profesyonel olarak Salsa öğrenmeyi kolaylaştıran özellikler vardır. Bunlara ilk olarak verilebilecek örnek, kişinin spor ya da dans geçmişidir. Eğer kişinin bu yönde bir geçmişi ve hazırlığı varsa Salsa öğrenmek daha basittir. Küçük yaşta Salsaya başlamak kısa sürede öğrenmeyi kolaylaştıran diğer bir etmendir. Ayrıca gidilen kursun ve eğitimcilerin niteliği de Salsayı ne kadar zamanda öğrenirim sorusu için bir değişkendir. Türkiye'nin kültür başkentlerinden olan İstanbul şehri, nitelikli Salsa kursları için iyi bir seçim olabilir.