EN POPÜLER SALSA STİLLERİ

blog yazısı ekle !

EN POPÜLER SALSA STİLLERİ

Her ne kadar özgür ve özgür bir ruha sahip insanlar tarafından yapılabilecek bir dans türü olsa da Salsa bazı kuralları sahip olmaktadır. Bu kurallar Salsa'nın özgürlüğünü kısıtlamaz, aksine Salsa'yı özgür kılabilmek için gerekli ritüellerdir. Tüm dünyada olduğu gibi İzmir başta olmak üzere birçok şehrimizde de görülebilecek ve ayak hareketlerinden dönüşlere kadar birçok farklılıklar ortaya koyan stillerden en popüler olanları ise şu şekildedir:Los Angeles Stili:

Salsa stili dendiği zaman akla ilk olarak Los Angeles sitili gelir. Bunun asıl nedeni festivallerde, yarışmalarda ve filmlerde Los Angeles stilinin yapılmasıdır. Bu stilde, temel olarak iki figür ve hareketten bahsedebiliriz. Cross Body Lead hareketleri ve shine figürleri, Los Angeles stilinin yapıtaşlarıdır.

New York Stili

Mambo adımı, Los Angeles stilinde olduğu gibi New York stilinin de esas adımıdır. Bu stilin Los Angeles stilinden temel farkı, müziğin ilk vuruşundaki adım hareketliliğidir. Bu stilde ilk adım müzikteki ikinci vuruşta başlar. Los Angeles stilinde ise ilk hareket müzikteki ilk vuruşta başlar. Çoklu dönüş ve partnerlerin birbiri ile hızlı ve eşsiz uyumu, bu stilin öne çıkan özelliklerindendir. Harika hareketleri ile öne çıkmak isteyen bayan dansçılar için bu stil önerilir. Ancak bu hareketler profesyonellik ister.

Küba Stili

Küba Stili, Salsa'nın anavatanında ortaya çıkmış bir stildir. Bu bakımdan kökenlerine en bağlı stil demek yanlış olmaz. Mambo adımı, New York ve Los Angeles stillerinde esas adım olarak görev yaparken Küba stilinde alternatif bir adımdır. Bu yüzden bu stilin esas adımı ters mambo adımıdır. Önce çıkmak isteyen erkek dansçılar için bir alternatif oluşturan bu stil, diğer stiller gibi dönüş yoğunlukları içermez. Küba stilinin, dans duruşlarındaki farklılığı ve geniş alanlarda yapılma zorunluluğunun olmaması diğer stillerden farklı olan belli başlı özelliklerindendir.

Miami Stili

Küba stilinin modernize edilmiş halini uygulamak isteyen dansçılar için Miami stili, en keyif verici stildir. Bu stilde esas adım olarak diğer stillerin adımlarının karışımı kullanılır. Bu stilin kombinasyonları diğer Salla stillerine göre daha uzun sürelidir. Miami stili için bu göz önünde bulundurulması gereken bir husustur.

Rueda De Casino

Son olarak popüler Salsa stillerinden Rueda, birden fazla dansçının ve/veya partnerin bir araya gelmesi ile icra edilir. Diğer popüler Salsa stilleri ile benzerlik gösteren bu stil, bayanın kendisini partnerinin kollarına bırakması ile yapılır.

Salsa dansçısı hangi stile kendini yatkın görüyorsa o stil üzerinde kendini geliştirebilir. Bu konuda iyi bir eğitim son derece önemlidir. İzmir, iyi Salsa eğitimlerine ev sahipliği yapan şehirlerimizden biri olmaktadır.