DÜĞÜN DANSIMI HANGİ TÜRDE YAPMALIYIM?

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSIMI HANGİ TÜRDE YAPMALIYIM?

Bir çiftin ikili dansı için, baba-kızı veya anne-oğul için yapılacak çok farklı türde dans çeşitleri vardır. Bazıları hareketli bazıları romantik veya bazıları romantik başlayıp hareketli bir dans seçimi yapabilir. Tercih, sizin tarzınıza kalmış. Bu dans vals, rumba, salsa, mambo, tango gibi Latin müziklerinin vazgeçilmezlerinden biri olabilir. Düğün dansınızı size en yakın olan stille tamamlayabilirsiniz:Vals

Vals, düğün dansı için mükemmel bir seçim olacaktır. Vals, 19.yy başlarında başlamıştır. İlk vals dansı viyana valsine benzer hızlı ritimle oynandı. Ritmi 3/4lüktür. Diğer dört ritimlik danslardan kendini farklılaştıran bir özelliktir. Bu dans, normalde saat yönünün tersi yönünde bir zemin etrafında hareket edilen akıcı ve yumuşak bir danstır. Vals, 3 sayısı veya 6 sayısı kalıplarıyla kullanılır. Kombinasyon duraksamadan belli bir ritimle devam eder. Valsin de çeşitleri vardır.

  • Amerikan Valsi
  • Uluslar arası Vals
  • Batı Kültürü Valsi
  • Cajun Valsi
  • Fransız ve Viyana Valsi
Romantik Dans

Yavaş Dans olarak adlandırılan bu dans türü çiftler arasında en popüler olan çeşittir. Genellikle her düğünde romantik aşk müzikleriyle dans edilir. Bu şarkılar genellikle balo salonu dans konsepti olduğu için hızları daha yavaştır. Bu danslarda genellikle belli bir dans pozisyonu olmaz. Çiftler genellikle müziğe kulak verir ve o anın duygusuna kapılırlar. Türkiye'deki düğünlerde özellikle o sezon yeni çıkmış, herkes tarafından sevilen, düğün dansı ritmine uyum sağlayan şarkı seçilir.

Rumba

Rumba, çok akıcı bir Latin dansıdır. 20.yy başlarında ortaya çıkmıştır. Dakikada yaklaşık 140 adım atılması gerekir. Rumba, ritmik, şehvetli ve aynı zamanda romantik bir dans olması sebebiyle ilk dans için mükemmel bir seçim olacaktır. Ayrıca Amerikan tarzı Rumba, mambo, salsa ve cha cha gibi Latin danslarından daha yavaş ve kolaydır. Rumbayı öğrenmek diğer danslara göre daha kolaydır. Farklı ülkelerdeki kökenlerden üretilmiş bir danstır. Rumba, Küba kökenli İspanyol ve Afrika kökenlerinin birleşimindeki ritmik bir dans olma özelliği gösterir.

Düğün dansı için tavsiye edilen daha birçok dans çeşidi vardır. Bunlar, özellikle İzmirli dansçıların çiftler için tavsiye etmiş olduğu dans çeşitleridir.