BACHATA DANSININ İLGİ ÇEKİCİ TARİHİ

blog yazısı ekle !

BACHATA DANSININ İLGİ ÇEKİCİ TARİHİ

Bachata, Dominik Cumhuriyeti kökenli bir dans tarzıdır. En temel hareketi, 4 sayıda bir yana kalça atışıdır. Bu hareketi yaparken yarım veya tam dönülür. Eşli yapılan bir danstır. Kalça hareketinin doğru yapılması bachata dansı için en önemli püf noktadır. Dansçının üst kısmı çok fazla oynamazken alt kısmı daha kıvrak olmalıdır.Bachata'nın geçmişi çok uzun yıllara dayanır. Kökeni 20.yy'ın başıdır. Erken bachata, geleneksel Afrika insanları ile yeni bir bolero müzik karışı oldu. Bachata, belli bir süre popülerliğini sürdürememiştir. Bunun nedeni siyasal faktörlerdir. Dominik Cumhuriyeti lideri o sıralarda bachata müziğine sansür uygulamıştır. Bachata, ilk kez popüler bir müzik haline 1980'lerde gelebilmiştir. Bachata müzik bu sırada radyolarda çalınmaya başlamıştır. Üst sınıf insanlar da bachatayı Dominik'in olumlu bir yönü olarak kabul etmişlerdir.

Bachata, ününü 1990 ve 2000'li yıllarda da sürdürmüştür. Günümüzde en popüler Latin danslarından olmuştur. Bachata tarihi zorluklarla doludur fakat Bachata bu zorluklardan kendini sıyırıp en kıvrak en hareketli dans çeşidi olarak yerini almıştır.

Bachata'nın uygulanışı Karayipler'deki Dominik Cumhuriyetine ait orijinal dans stili 8 sayısıyla bağdaştırılır. Yani 1,2,3,4 sağa tekrar 1,2,3,4 sola olacak şekilde tüm temel hareketlerin başında mutlaka bu dizi uygulanır. Bachata'ya yeni başlayan biri bu temel hareketi öğrenerek başlar. Dansın her aşaması bu ritimle ilerler.Bachata müziği her dördüncü sayımda bir vurguya sahiptir.

Dansı sergilerken yapılan hareketler müziğin ritmine ve güçlü olmasına bağlıdır. Salsa dansının aksine bachata karmaşık dönüş hareketleri içermez. El ve kol iletişi daha çok itme ve çekme hareketinden oluşur. Geriye kalan hareketler bir çok sosyal danstaki özelliğe benzer. Kalça ve ayak hareketleri, el ve kolların hareketiyle uyumlu olmalıdır.

Latin Dans uzmanı olmayanlar bu dansı çılgınlık olarak algılarlar. Ritmi yüksek ve hareketli bir dans türüdür. Eğer bachata yapmaya, kursuna gitmeye karar verdiyseniz utanırım ben cümlesini lugatınızdan çıkarmanız gerekir. Bunun yerine kendinizi dans konusunda geliştirmek için bir fırsat olarak düşünün. Şimdi sizde İzmir'in en seçkin bachata kurslarından birinde yer alın.