BACHATA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

blog yazısı ekle !

BACHATA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bachata'nın tarihi oldukça uzun ve zorludur. Bu süreç içerisinde bölgelere göre, farklı kültürlere ait bachata çeşitleri meydana gelmiştir. Neler olduklarına göz atalım.Dominik Bachata

Dominik Cumhuriyeti'nde doğan Dominik Bachata, müziği ve değişik tarzıyla yıllar geçtikçe Dominikliler tarafından ve Dominik dışında da bu dans sevilmiştir. Dominik'e özgü tarzı olan bir danstır. 1960'ların başında yavaş tarzıyla önce belli bölgelerde, küçük alanda yayılmıştır. Bolero dans tarzından etkilenerek fakat kendi biçimsel özelliklerine bağlı kalarak gelişmiştir.

Bu Bachata tarzı, gitar temelli melodiler etrafında oluşur. Dominik'te her yıl mutlaka bachata festivali düzenlenir. 3 bölgeye ayrılır. Cabarete, Sosua ve Puerto Plata. Bu festivale çok fazla uluslar arası üne sahip sanatçılar katılım göstermektedir. Bu dansta çalınan müziğe bağlantılı olarak dans hızı değişir. Ayakların ve ellerin uyumu yine müziğin ritmine ayak uydurmalıdır. Bu dansı Türkiye'nin güzel şehri İzmir'in Bodrum beldesinde öğreten çok sayıda iyi dans okulu vardır.

Geleneksel Bachata

Bu Bachata dansı, 1990'ların başında gelişmiştir. Basit figürlere sahip, halk tarafından her kesimin bu dansı zorlanmadan yapacağı açıktır. Geleneksel Bachata dansının tarzını Batı dans topluluğu belirlemiştir. Bu dans türü artık standart olarak kabul edilmiştir. Dans okulları bu dansı günümüzde kusursuz hale getirmiştir. Batı'da çok meşhur olan bir Bachata türü olarak da anılır.

Modern Bachata

2005 yılında Bachata yeni bir tarz geliştirmiştir. Bunun adına da Modern Bachata denmiştir. Salsa, Tango, Zouk- Lambada ve balo tarzı gelenekselleşmiş dans türlerinin hepsi modern Bachata sınıfına dahil olmuştur. Bu dansın tarzı genellikle, abartılı üst vücut hareketlerinin yanı sıra kalça hareketlerinde abartılı olmaktır.

Bachatango

Bu dans türü, popüler tango ile geleneksel bachata dans türlerinin bir kombinasyonu olarak ortaya çıkar. Bu dans tarzı yayın olarak kullanılmaktadır. Özellikle Dominik Cumhuriyeti ve Karayipler'de sıklıkla eğlencelerde, festivallerde kullanılır.

Balo Salonu Bachata Tarzı

Bachata'yı rekabetçi bir dans stili yaratmak için Batı stüdyoları bu dans türünü ortaya çıkarmıştır. Bu dans figürlerinde popüler ve geleneksel hareketlerin birleşimidir.