AKILLARA KAZINAN SALSA FİLMLERİ

blog yazısı ekle !

AKILLARA KAZINAN SALSA FİLMLERİ

Sinema birçok konuyu bünyesinde barındıran ve bu konuları kendine has bir üslupla anlatan bir sanat dalıdır. Sanat dalı olarak görülmesi 20. Yüzyılın ilk çeyreğine denk gelen sinemanın kendisine ilgi çekici konular bulması izlenebilirliği açısından gerekliliktir. Bu yüzden hayatın içinden ve hayat ile gelişen konuları anlatması, sinema sanatının özüdür.Farklı bir disiplin olan dans ise, kimine göre sanat, kimine göre başka bir yorum tarzıdır. Ancak her ne kadar farklı olsalar da sinema sanatı, içinde bolca malzeme çıkabilecek dansları kendine konu edinmiştir. Dansın en özgün biçimlerinden olan Salsa, sinema sanatı ile kendini ifade etme tarzındaki amacı ile paralellik göstermiştir ve sinemaya konu olmuştur.

İşte, Ankara gibi büyük şehirlerimizde de gösterime giren akıllara kazınan Salsa içerikli filmler:

DIRTY DANCING

Türkçeye "İlk Aşk, İlk Dans" adı ile çevrilen Dirty Dancing filmi, akıllara kazınan Salsa filmlerinin başında gelir dersek sanırız yanılmayız. Başrolünde Patrick Swayze'nin oynadığı 1987 yapımlı filmde, Salsa öğrenmek isteyen bir kızın, dans öğretmeni ve partneri ile yaşadıkları anlatılır. Film, soundtrack listesinde yer alan "The Time Of My Life" şarkısı ile en iyi müzik Oscarını kazanmış ve akıllarda yer etmiştir.

DIRTY DANCING 2

Serinin ilk filminde yakalanan başarı yapımcılara ikinci filmi çekmek için esin kaynağı olmuştur. Bu kez ilk film kadar oyuncu kadrosu ses getiremese de Türkçe adıyla "Kirli Dans:2 Havana Geceleri" filmi akıllara kazanan diğer Salsa filmlerindendir. 2004 yapımlı filmde bir kızın Salsa dansçısına aşık olması ve dans yarışması maceraları anlatılır.

DANCE WİTH ME

Porto Riko'lu ünlü şarkıcı Chayanne'nin başrolü oynadığı bu film, tanınan diğer Salsa filmlerindendir. 1998 yapımlı filmde, babasını bulmak isteyen bir gencin tesadüfen Salsa dansına başlaması ve Salsa yarışmalarına kadar uzanan başarısı bir aşk hikayesi eşliğinde anlatılır.

EL CANTANTE

Türkçe ismiyle "Şöhret" olan bu film akıllara kazınan bir diğer filmdir. Bu film projesinin başrollerini Jennifer Lopez ve Marc Anthnoy paylaşır. Filmde Hector Lavoe'nin hayatını izlerken Salsa'nın gelişim sürecine de tanıklık ederiz.

SALSA

Dans ile aynı adı taşıyan bu film bilinen diğer Salsa filmlerindendir. 2000 yapımlı filmde beyaz bir gencin, Salsaya olan tutkusu çarpıcı bir şekilde anlatılır.